
Basic Instinct
Paul Verhoeven / US, FR, 1992 / 128 min.
Een rechercheur met een drugsprobleem, een hyperintelligente femme fatale, expliciete seksscènes en als decor Los Angeles: Basic Instinct was de spraakmakendste van alle neo-noir thrillers uit de jaren negentig. Met Michael Douglas, Sharon Stone en een ijspriem. 4K-restauratie.

Paul Verhoeven boekte in de jaren negentig wereldwijd succes met zijn Hollywood-films Basic Instinct en Total Recall. Beide films zijn intussen digitaal gerestaureerd en in een double bill te zien in Eye, uiteraard in zaal 1. Het is ook mogelijk de films afzonderlijk te zien.
In Basic Instinct onderzoekt Nick Curran (Michael Douglas) de bloedige moord op een popster in LA. Hoofdverdachte is de vriendin van de zanger, Catherine Tramell, mystery thriller-schrijfster. Tramell lijkt nauwelijks aangedaan door de dood van haar minnaar, curieus is wel de manier waarop de moord is uitgevoerd – een ijspriem was het steekwapen –, precies zoals beschreven staat in Trammels laatste boek. Curran ondervraagt en raakt, niet zonder kleerscheuren, verstrikt in de manipulaties van de hyperintelligente verleidster Tramell.
Spraakmakend expliciet
Basic Instinct geldt als de spraakmakendste neo-noir titel van de jaren negentig, toen ook films als L.A. Confidential (Curtis Hanson), Devil in a Blue Dress (Carl Franklin, exponent van de New Black Cinema) en Lost Highway (David Lynch) de aandacht trokken.
Spraakmakend vanwege Verhoevens onbekommerde, expliciete weergave van seks – voor puriteins Amerika nog altijd schokkend
Duizelingwekkend
Voor Verhoeven was Basic Instinct een voortzetting van het thema van De Vierde Man, waarin Renée Soutendijk Sharon Stone voorgaat als dodelijke blonde verleidster – nog zonder de coke, bondage, gewelddadigheid én duizelingwekkende autoachtervolging van Basic Instinct, door de New York Times omschreven als “red-hot, dangerously modern romance”. Dat wel. 4K-restauratie.
De 4K-restauratie, in opdracht van StudioCanal, vond in 2019 en 2020 plaats op basis van het originele 35mm-cameranegatief van de film en onder supervisie van Paul Verhoeven zelf.
...Legendarisch...zinderend... (***** Trouw)
...uitstekende camerawerk...super-spannend... (***** Veronica Magazine)
...sterke, goedgemaakte thriller... (**** VPRO/Cinema.nl)
Dit is onderdeel van
Bijzondere vertoningen
Details
Regisseur
Paul Verhoeven
Productiejaar
1992
Productieland(en)
US, FR
Originele titel
Basic Instinct
Lengte
128 min.
Taal
Engels
Ondertiteling
NLD
Drager
DCP
Onderdeel van
Eye Classics
Klassiekers te over in de Eye-collectie. En we vertonen ze regelmatig, in allerlei programma’s. Met Eye Classics haalt Eye de filmgeschiedenis nog dichterbij. Wekelijks draaien we drie klassiekers uit de collectie onder één herkenbare noemer: Eye Classics.



Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN
