
Centaur
Aktan Kubat / KG, FR, DE, NL, 2017 / 89 min.
De Kirgizische regisseur Aktan Arym Kubat brak zeven jaar geleden door met The Light Thief. In zijn nieuwste film werpt een voormalig filmoperateur genaamd Centaur zich op als redder van paarden. Een groots verhaal over een kleine, hechte gemeenschap op de drempel van ingrijpende veranderingen.

Paarden horen volgens Centaur niet op stal te staan, maar moeten kunnen galopperen op de weidse steppen. Hij besluit om paarden te gaan stelen van corrupte, rijke mensen, omdat die voor het gewone volk niet meer zijn te betalen. Als een moderne Robin Hood is sociale rechtvaardigheid zijn grootste drijfveer.
Hij komt in de problemen als hij een paard steelt van zijn bloedbroer Karabay. Karabay, die paarden in- en verkoopt als ordinair handelswaar, is de belichaming van het kwaad. Voor Centaur zijn mensen als Karabay verantwoordelijk voor het uiteenvallen van de eens zo sterke en hechte gemeenschap. Maar Centaur is geen nationalist die terugverlangt naar het eenvoudige verleden. Zijn liefde voor paarden staat symbool voor de waardering van oude gewoonten en gebruiken.
Centaur schetst zo een mooi beeld van een man die moeite heeft met zijn eigen plaats in de maatschappij en de veranderingen die plaatsvinden op sociaal, economisch, historisch en religieus gebied. Centaur is een groots verhaal over een kleine, hechte gemeenschap op de drempel van ingrijpende, maatschappelijke veranderingen.
“...sprookjesachtig...ode aan de dromers...kleinood dat zijn waarheden niet meteen prijsgeeft... (De Filmkrant)
“..schitterende beelden...scherp oog...actuele en relevante kritiek die van Centaur veel meer maakt dan een folkloristisch portret van een exotische cultuur. (Het Parool)
“...verfrissend... (NRC Handelsblad)
Details
Regisseur
Aktan Kubat
Productiejaar
2017
Productieland(en)
KG, FR, DE, NL
Originele titel
Centaur
Lengte
89 min.
Taal
Kirgizisch
Ondertiteling
NLD
Drager
DCP


Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.