
Istanbul door het oog van de camera
Meet the Archive: Istanbul door het oog van de camera
Een kijkje achter de schermen van Eye, waar meer dan 50.000 films liggen opgeslagen. Curator Elif Rongen-Kaynakçi toont reisfilms uit de collectie met unieke opnamen van Istanbul, de vroegste uit 1897. De stad en zijn kenmerkende silhouet zijn ook veelvuldig onderwerp in de films van Nuri Bilge Ceylan.

Toen in 1895 de cinema werd uitgevonden, was Istanbul (destijds Constantinopel) de hoofdstad van het Ottomaanse rijk. Veel belangstellenden uit het Westen reisden erheen, vaak met de luxueuze Oriënt Express, en schreven over wat ze zagen.
Aangezien het de hoogtijdagen waren van het oriëntalisme, was de fascinatie van het westerse publiek compleet. Geen wonder dus dat Alexander Promio, een van de eerste reizende cameramannen, de stad in 1897 bezocht om er de eerste bewegende beelden te maken.
Unieke reisfilms
Eye-curator Elif Rongen-Kaynakçi (geboren in Istanbul) neemt je mee langs een selectie historische beelden van Istanbul, gevonden in de collectie van het filmmuseum. De reisfilms – opgenomen tussen 1910 en 1968 – laten zien hoe het silhouet van de stad aan de Bosporus emblematisch werd voor Istanbul.
Opmerkelijk: terwijl de metropool - 16 miljoen inwoners volgens de officiële telling – constant van gezicht verandert zijn sommige delen nog hetzelfde als 120 jaar geleden.
Met live muzikale begeleiding.
Dit is onderdeel van
Bijzondere vertoningen
Details
Productiejaar
2025
Lengte
90 min.
Voertaal
Nederlands
Productieland(en)
NL
Onderdeel van
Meet the Archive
Eye-curatoren vertellen over de veelzijdige collectie van het filmmuseum. Wat gaat er schuil achter een verzameling van 55.000 filmtitels? Welke films worden gerestaureerd en waarom? Op welk gebied doet Eye onderzoek? En welke keuzes maak je bij de vorming van een collectie?



Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN