
Opening Night
John Cassavetes / US, 1977 / 142 min.
Openingsavond van Cinema Erotica, ode aan de lust, viering van verleidelijke filmgeschiedenis. Met performances, een kennerskijk op stagfilms en blue movies, erotische hapjes en drankjes en… nachtclubjazz! Met Joan Desablens (WORM), Julian Marsh, Michel Reilhac en veel live muziek. Filmcriticus Kevin Toma introduceert British Independent Film Awardwinnaar regisseur Peter Strickland en ze spreken over geluidsdesign bij erotische films en over Stricklands film The Duke of Burgundy, die aansluitend zal worden vertoond.

programma
16mm Suspension Filmwerkplaats
Joan Desablens van de Rotterdamse WORM Filmwerkplaats geeft een performance met haar lichaam als middelpunt. Desablens maakt 16mm-films en installaties waarin aan haken opgehangen menselijke lichamen een belangrijke rol spelen. Het lichaam lijkt door de lucht te zweven, de huid raakt uitgerekt. Voor Desablens is de benadrukking van de vleselijkheid een manier om contact te maken: tussen lichaam en geest, tussen het organische en anorganische, tussen “ik” en de ander. De avond wordt omringd door erotische hapjes en drankjes.
Stagfilm & Blue Movies
Met inleiding door Julian Marsh, oprichter van de Erotic Film Society. Deze Britse organisatie ijvert voor een volwassen beleving van seks in de film. “Seks is een vast gegeven in de filmgeschiedenis, al honderd jaar lang”, zegt Marsh. “Hoe kan het dan dat er bijna geen erotische-filmfestivals zijn? De meeste mensen kennen alleen internetporno; ze hebben geen benul van het bestaan van opwindende, kwalitatief goed gemaakte seksfilms.”
Forever Naughty, The Good Old Naughty Days
Gast Julian Marsh praat met regisseur Michel Reilhac over het eroticagenre (20 min). Tussen de acts door nachtclubjazz bij de 8mm amateurfilms uit de collectie van Albert Wulffers, met John Dikeman (sax), Oscar Jan Hoogland (piano), Uldis Vitols (bas) en Onno Govaert (drum). Tevens de première van de virtual realityfilm Viens! van Reilhac.
The Duke of Burgundy (aanvang 22.00)
Peter Strickland (GB 2014) 104'; Engels gesproken, Nederlands ondertiteld
Perfect gestileerde retrofilm zonder knipogen, over een lesbische sm-relatie waarbij de rollen tussen de twee vrouwen op subtiele wijze omdraaien. Sidse Babett Knudsen uit Borgen speelt een van de zwoele hoofdrollen. Regisseur Peter Strickland is aanwezig bij de voorstelling en wordt geïnterviewd door Kevin Toma (de Volkskrant).
Sidse Babett Knudsen (Borgen) schittert als vlinderexpert die haar onderdanige geliefde met steeds extremere opdrachten opzadelt, maar daarbij zelf allengs verveelder raakt. De sixties erotica-sfeer is bedwelmend goed getroffen, zonder camp te worden, en voorzien van een diepere emotionele lading. The Duke of Burgundy zit vol met suggestieve, krachtige beelden: een donkerharige vrouw met een zwarte cape op een fiets met mandje, een gescheurde panty rond een vrouwenbil, lingerie die dobbert in sensueel zeepsop, een raam met regendruppels waar een vrouw melancholiek door naar buiten staart. Beelden van een bloemenveld die zo uit een duistere variant van een Timotei-shampooreclame hadden kunnen komen, worden soepel gevolgd door een befscène, die van discrete afstand is gefilmd. De strenge Cynthia wordt hier getrakteerd door haar onderdanige geliefde, een tedere straf die verandert in plezier. Maar de vrouwen ondergaan het genot steeds meer in afzondering.
Net als in zijn magnifieke ode aan de Italiaanse griezelfilm, Berberian Sound Studio, weet de Engelse regisseur Peter Strickland precies de juiste toon te vinden. Strickland heeft voor zijn nieuwste film goed gekeken naar Jess Franco's broeierige underground-films met high class-uitstraling, en niet zozeer naar de bizarre video nasty's die Franco ook maakte. The Duke of Burgundy is vernoemd naar de gelijknamige vlinder: er komt geen enkele man en al helemaal geen hertog voor in deze film met een all female-cast. Erotica van de bovenste plank.
Details
Regisseur
John Cassavetes
Productiejaar
1977
Productieland(en)
US
Originele titel
Opening Night
Lengte
142 min.
Ondertiteling
NLD
Drager
35mm


Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.