
Vertigo
Alfred Hitchcock / US, 1958 / 128 min.
In Vertigo duikt de regisseur in de psyche van een getraumatiseerde politieman in San Francisco die een obsessieve liefde opvat voor de vrouw van een goede vriend. Hitchcocks thriller uit 1958 werd pas jaren later erkend als het beste werk van de ‘master of suspense’. Glansrollen voor James Stewart en Kim Novak.

Agent “Scotty” Ferguson (Stewart) heeft niets om handen nadat hij door het politiekorps van San Francisco op nonactief is gezet wegens extreme hoogtevrees. Met tijd te over schiet hij een oude vriend te hulp. Diens vrouw Madeleine (Novak) gedraagt zich vreemd, Scotty zal haar schaduwen. Dan blijkt de afgekeurde agent obsessief verliefd op de blondine die hij schaduwt.
Hitchcock speelt in Vertigo een ingenieus spel met schijn en werkelijkheid; is wat de kijker te zien krijgt een weergave van Scotty”s waarnemingen of zijn het inbeeldingen? De film werd bij uitbreng weinig enthousiast ontvangen maar geldt nu als een van de allerbeste Hitchcocks, met name door het camerawerk, de muziek en het sensuele kleurgebruik. De score van Bernard Hermann is beroemd om de manier waarop deze de verwarde staat van de hoofdpersoon weergeeft.
Het filmtijdschrift Sight and Sound riep bij zijn tienjaarlijkse poll in 2012 Vertigo uit tot beste film aller tijden.
Dit is onderdeel van
Details
Regisseur
Alfred Hitchcock
Productiejaar
1958
Productieland(en)
US
Originele titel
Vertigo
Lengte
128 min.
Ondertiteling
NLD
Drager
DCP - encrypted
Onderdeel van
The Hitchcock Touch
This summer, Eye is honouring the most iconic and influential director of all time, Alfred Hitchcock, with a major retrospective including nine restored silent films. These Hitchcock 9 can be seen in the Netherlands for the first time. For the restoration of these seldom shown first films, material from the Eye collection has been used.


Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.