
Vrouw als Eva, Een
Nouchka van Brakel / NL, 1979 / 104 min.
Nouchka van Brakel debuteerde vijftig jaar geleden met de korte film Sabotage. EYE vertoont nu een van haar bekendste films, Een vrouw als Eva, waarin Monique van de Ven en Maria Schneider voor elkaar vallen. Peter Faber is te zien als Ad, Eva’s achtergelaten echtgenoot.

Eva (Van de Ven), jonge moeder van twee kinderen, gaat op aanraden van haar echtgenoot naar Frankrijk om bij te tanken. In het zonnige Zuiden maakt ze kennis met de lesbische Liliane (Schneider) die in een commune leeft. Er springt een onverwachte vonk over tussen de twee, de ontmoeting blijft niet zonder gevolgen. Als Liliane Eva opzoekt in Nederland besluit Eva de mopperige Ad te verlaten.
Nouchka van Brakel (1940) behoorde tot een van de vroege lichtingen van de Filmacademie (jaargang 1964) en zou de eerste regisseuse in Nederland worden die lange speelfilms maakte waarin vrouwen centraal stonden (o.a. Het debuut, 1977). De regisseur toonde zich in de roerige jaren zestig sociaal betrokken (lid van Dolle Mina) en stond op de bres voor een grotere aanwezigheid van vrouwen in de Nederlandse film.
Met Het debuut, Een vrouw als Eva – door sommige critici nog ontvangen als “feministisch pamflet” cq. 'vrouwenfilm zonder rhetorische schwung'– en Van de koele meren des doods wist Van Brakel een plek te verwerven in het Nederlandse filmlandschap.
Op 18 mei organiseren EYE, de Nederlandse Filmacademie en de Universiteit van Amsterdam (Mediastudies) een seminar over de films van Nouchka van Brakel en het thema “De vrouwelijke identiteit in de Nederlandse film”.Inleiding door Filmkrant-hoofdredacteur Dana Linssen.
Details
Regisseur
Nouchka van Brakel
Productiejaar
1979
Productieland(en)
NL
Originele titel
Vrouw als Eva, Een
Lengte
104 min.
Ondertiteling
NLD
Drager
35mm


Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.