Op vrijdag 12 december is Eye de hele dag gesloten. Onze excuses voor het ongemak.

Sluit
Skip to content

Bijzondere vondst in de Leonard Henny-collectie

Eind vorig jaar zijn we begonnen met werken aan de collectie films in ons archief van de Nederlandse documentairemaker Leonard M. Henny (4 augustus 1935 - 17 september 2011), die voor zijn overlijden aan Eye waren geschonken. Henny was een politiek geëngageerde filmmaker – je zou hem het label querillafilmmaker kunnen geven – maar ook schrijver en hoogleraar met een academische achtergrond in sociologie en stedenbouw.

Door Simona Monizza27 januari 2016

Filmblikken met daarin 16mm-filmrollen van Leonard Henny

Hij studeerde aan de Universiteit van Amsterdam en het Massachusetts Institute of Technology. Hij bracht een groot deel van zijn leven reizend tussen Amerika en Europa door en woonde in Berlijn, Cambridge, Massachusetts, San Francisco, St. Louis, Missouri, Micronesië en Venezuela. Gedurende zijn leven werkte hij als hoogleraar en onderzoeker aan verschillende Amerikaanse en Nederlandse universiteiten. Tijdens zijn tijd aan het Sociologisch Instituut van de Universiteit Utrecht coachte hij diverse sociologiestudenten bij het maken van documentaires.

Henny was geïnteresseerd in het gebruik van film als instrument om de sociale, politieke en economische veranderingen die in Amerika en Europa plaatsvonden in beeld te brengen. Hij was vooral actief als filmmaker in de jaren zestig en zeventig. Veel van zijn eigen werk documenteert de Black Power-beweging en de impact van de Vietnamoorlog, zowel in Vietnam als in de Verenigde Staten. Henny werd gedreven door de overtuiging dat film kan dienen als platform om mensen in discussie te brengen en zo begrip en broodnodige solidariteit te kweken met die groepen of individuen in de samenleving die onderdrukt worden of voortdurend onrecht ondergaan.

“Het belangrijkste doel van mijn films is om informatie te verschaffen over maatschappelijke problemen vanuit het perspectief van mensen die ermee geconfronteerd worden én ze willen veranderen. Zo bieden de films visuele kennis en vormen ze een hulpmiddel voor mensen op universiteiten, scholen, in kerken en bij maatschappelijke organisaties om een ​​constructieve discussie over de problemen van onze tijd te stimuleren. Films bieden mensen de mogelijkheid om anderen met dezelfde interesses te ontmoeten, die bereid zijn zich in te zetten om de wereld een betere plek te maken.”

Leonard Henny

Tijdens het identificeren en analyseren van Henny's films stuitten we op een filmblik met het opschrift "Peace Pickets Original". In dit blik vonden we een fragment van een 16mm-filmrol met stille kleurenbeelden van Martin Luther King Jr. die het Santa Rita Rehabilitation Centre binnenkomt. De beelden, die in uitstekende staat zijn, tonen King die in een witte auto naar de gevangenis wordt gereden en schakelen vervolgens over naar een shot waarin hij vermoedelijk de gevangenis verlaat, uit de auto stapt en een geïmproviseerde toespraak houdt voor een menigte anti-oorlogsdemonstranten.

Na grondig onderzoek naar dit onderwerp ontdekten we dat Martin Luther King op 14 januari 1968 de gevangenis in Santa Rita bezocht om zijn vriendin, de folkzangeres en activiste Joan Baez, te bezoeken. Baez was, samen met haar moeder en zus, gearresteerd wegens "het verstoren van de openbare orde" tijdens een demonstratie tegen de Vietnamoorlog. In de film Peace Pickets Arrested for Disturbing the Peace van Leonard Henny, een documentaire over de eerste demonstraties van het verzet tegen de dienstplicht, is er duidelijk beeldmateriaal van de arrestatie van Baez.

Fragment in de filmrol waarop Martin Luther King te zien is

Fragment in de filmrol waarop Martin Luther King te zien is

De toespraak die King hield voor het Santa Rita Rehabilitation Centre werd opgenomen door Pacifica Coast Radio en is nog te beluisteren.

Er zijn ook beelden van een interview met Joan Baez (met dank aan het San Francisco Bay Area Television Archive) op de dag dat ze werd vrijgelaten uit de gevangenis

Op dit moment doen we nog steeds onderzoek naar deze belangrijke collectie, met het idee om in de nabije toekomst te beginnen met het conserveren van de films, waaronder deze bijzondere vondst. We willen hiermee belangstelling wekken voor deze zelden vertoonde documenten, die getuige zijn van de grote maatschappelijke veranderingen van die tijd. Dit is slechts een eerste stap in deze richting en we zullen tijdens het proces met updates komen.