Skip to content
In een korrelige zwart-wit film still vol beweging, bekeken vanuit een smal steegje met de blik omhoog gericht naar een dak, springt een jongeman van het ene dak naar het andere.

still Killer of Sheep (Charles Burnett, US 1977)

Films, Talks & Events

Everyday Blues

De films van Charles Burnett

27 november — 15 december 2026

still uit My Brother's Wedding (Charles Burnett, US 1983)

still My Brother's Wedding (Charles Burnett, US 1983)

Charles Burnetts meesterwerk Killer of Sheep (1977) is een schets van een familieleven in Watts en gold als de ultieme undergroundfilm. Door te weinig budget kon de film niet gedistribueerd worden, maar de 'ondergrondse' voorstellingen vestigden Burnetts naam, ook in Europa.

Zelden vertoond, nu eindelijk weer te zien op het grote doek: de films van de legendarische Amerikaanse filmmaker Charles Burnett, pionier van de zwarte onafhankelijke cinema in de jaren 70 en 80, de L.A. Rebellion-beweging. Drie van zijn films zijn nu digitaal gerestaureerd, waaronder zijn debuutfilm Killer of Sheep.

still uit The Annihilation of Fish (Charles Burnett, US 1999)

still The Annihilation of Fish (Charles Burnett, US 1999)

still uit To Sleep with Anger (Charles Burnett, US 1990)

still To Sleep with Anger (Charles Burnett, US 1990)

Ook het familiedrama To Sleep with Anger (1990) werd destijds nauwelijks onder de aandacht gebracht, ondanks lovende kritieken. The Glass Shield (1994), over racisme en corruptie op een sheriffafdeling, lag een jaar op de plank door toedoen van distributeur Harvey Weinstein. Burnetts tedere romantische komedie The Annihilation of Fish (1999) werd jarenlang amper vertoond om vervolgens weer op te duiken als een verloren juweel van de Amerikaanse onafhankelijke cinema.

still uit Killer of Sheep (Charles Burnett, US 1977)

still Killer of Sheep (Charles Burnett, US 1977)

Tot nu toe zijn de films van Burnett ook nauwelijks te zien geweest in Nederland. Drie van zijn films zijn recentelijk op 4K gerestaureerd. In 1990 was Killer of Sheep een van de eerste films die van het Library of Congress de status van ‘National Treasure’ kregen. Burnett ontving in 2017 een ere-Oscar voor zijn volledige werk.

In een korrelige zwart-wit film still vol beweging, bekeken vanuit een smal steegje met de blik omhoog gericht naar een dak, springt een jongeman van het ene dak naar het andere.

still Killer of Sheep (Charles Burnett, US 1977)

Films, Talks & Events

Eye vertoont daarnaast films van makers die Burnett regelmatig noemt als invloed op zijn werk, en films van makers die geïnspireerd zijn door Burnett, zoals Steve McQueen, Barry Jenkins, Ava DuVernay en Sean Baker.

Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Steun Eye en zie meer. Word Vriend.