
Man Number 4 & I’m Not Everything I Want to Be
IDFA2024: Man Number 4 & I’m Not Everything I Want to Be
Tijdens deze voorstelling zie je de korte film Man Number 4 gevolgd door I’m Not Everything I Want to Be.

Programma
Man Number 4
Onmiskenbaar onheilspellend is de foto die in december 2023 is genomen in Gaza en vervolgens gedeeld werd op social media. Maar waar dat precies in zit, is lastig te zeggen. Is het de combinatie van geboeide mannen op hun knieën en de iets verderop rondlummelende soldaten? Het decor dat bestaat uit rommelig struikgewas en een verlaten flatgebouw op de achtergrond? De setlampen en de fotograaf die enscenering suggereren? Of de figurantenrol van dr. Khalid Hamoda, die sindsdien spoorloos is?
Filmmaker Miranda Pennell deconstrueert de foto door in te zoomen op de afzonderlijke details. Wat zien we eigenlijk? Met de identificatie van elk puzzelstukje wordt het aanvankelijk gepixelde beeld scherper en zoomt de camera verder uit. Totdat we het volledige beeld zien. Een beeld dat we anders waarschijnlijk een vluchtige blik zouden gunnen om daarna door te scrollen of klikken, maar dat ons nu de vraag opdringt: als je weet wat de foto voorstelt, hoe kun je je dan als kijker nog afzijdig houden?I’m Not Everything I Want to Be
“De Nan Goldin van Sovjet-Praag”, werd fotograaf Libuše Jarcovjáková gedoopt door The New York Times. Sinds de late jaren zestig maakt ze rauwe foto’s van gemarginaliseerde groepen en richt ze de camera daarnaast regelmatig op zichzelf. Toch werd haar artistieke verdienste pas recent internationaal erkend. Als ze in 2019 door fotofestival Les Rencontres d’Arles wordt uitgenodigd haar werk te exposeren, duikt ze haar archief in.
Deze film over haar leven en werk bestaat volledig uit haar eigen materiaal, dat als een diavoorstelling voorbijtrekt, aangevuld met dagboekfragmenten die Jarcovjáková zelf voorleest. Het ritme waarin de duizenden foto’s elkaar opvolgen, brengt haar belevingswereld over tijdens haar decennialange zoektocht naar vrijheid. Een indringend gebruik van geluid voert je mee door haar turbulente geschiedenis. Bijpassende achtergrondgeluiden wekken de foto’s tot leven: het geruis van machines als ze arbeiders in communistisch Praag fotografeert, de bas van de muziek als ze het nachtleven in Berlijn vastlegt, het geklik van een camera als ze modellen fotografeert voor vooraanstaande modemagazines in Tokio.
Dit is onderdeel van
Details
Productiejaar
2024
Lengte
111 min.
Productieland(en)
NL
Onderdeel van
IDFA 2024
Het International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA) brengt ook dit jaar weer van 14 tot en met 24 november een spannende selectie van 's werelds beste documentaires naar Eye.



Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.