
None Shall Escape
André De Toth / US, 1944 / 86 min.
Klassieker uit de stal van het honderdjarige Columbia Pictures. André De Toths gefingeerde naoorlogs tribunaal neemt de levensloop van een nazi-officier onder de loep en toont het Amerikaans publiek, achttien maanden voor het einde van WOII, de gruwelen van Hitlers bewind.

De Hongaarse emigrant André De Toth koos de vorm van een – gefingeerd – naoorlogs tribunaal om uitspraken te doen over het nazisme en de de morele gesteldheid van degenen die Hitlers trouwe dienaren waren.
In de beklaagdenbank staat Wilhelm Grimm (Alexander Knox), een WOI-veteraan die zich geleidelijk bekeerde tot het nazisme en als officier in het Derde Rijk verantwoordelijk werd voor de grootschalige vernietiging van de Joodse bevolking van Europa.
None Shall Escape was de eerste Hollywoodfilm die het Amerikaanse publiek, achttien maanden voor het einde van de oorlog, confronteerde met de door de nazi’s ingezette genocide. Het liet zien – in flashbacks – hoe een doorsnee Duitse man zijn morele kompas verloor en uitgroeide tot massamoordenaar.
Over de regisseur
André De Toth (1913-2002) was als cameraman van journaalfilms zelf getuige geweest van van het optreden van de nazi’s tijdens de invasie van Polen, in september 1939. Na zijn emigratie naar de VS werd hij vooral bekend als regisseur van weinig zachtzinnige misdaadfilms en westerns. De 3D-horrorfilm House of Wax (met Vincent Price) was zijn magnum opus.
None Shall Escape werd gerestaureerd door Sony Pictures. De 4K-restauratie werd doorgevoerd vanaf het originele nitraatnegatief. De voorstelling in Eye is de Nederlandse première van de digitale versie.
Vooraf: You Nazty Spy (Jules White VS 1940 18’ 2K). Columbia's huiskomieken The Three Stooges in een nazi-persiflage: de drie bevinden zich in het fictieve land Moronica. Wanneer de koning wordt afgezet, wordt een van de Stooges naar voren geschoven als nieuwe leider.
Dit is onderdeel van
Details
Regisseur
André De Toth
Productiejaar
1944
Productieland(en)
US
Originele titel
None Shall Escape
Lengte
86 min.
Taal
Engels
Ondertiteling
ZONDER
Drager
DCP
Onderdeel van
Restored & Unseen
Zet een paar filmliefhebbers bij elkaar en binnen de kortste keren gaat het gesprek over titels die nodig moeten worden ingehaald of juist teruggezien. Bij voorkeur op het grote doek, van erkende meesterwerken tot vergeten pareltjes. Restored & Unseen komt aan die vraag tegemoet, met tweewekelijkse voorstellingen van gerestaureerde klassiekers en herontdekte films, toegelicht door Eye-programmeur Leo van Hee of speciale gasten.



Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
