Skip to content
Eye Logo link to homepageEye Film Museum Logo, link to homepage
Eye on Sound: The Man Who Laughs (Paul Leni, US 1927) (soundwave)

The Man Who Laughs

Paul Leni / US, 1927 / 110 min.

Stille film van Paul Leni, een van de boegbeelden van de expressionistische cinema. Conrad Veidt speelt de mismaakte aristocraat Gwynplaine. Diens groteske grijns was de inspiratiebron voor The Joker in de Batman-films. Live pianobegeleiding door Martin de Ruiter.     

poster The Man Who Laughs (Paul Leni, US 1927)

Voor zijn dramatische vertelling over een man in 17e-eeuws Engeland die met een permanente grimas op het gezicht door het leven gaat, koos regisseur Paul Leni Victor Hugo’s roman 'L’homme qui rit' uit 1869.

Conrad Veidt vertolkt Gwynplaine, de verweesde zoon van een edelman. Achter zijn vreeswekkende voorkomen blijkt een goedhartig persoon schuil te gaan, die zich ontfermt over de blinde baby Dea (Mary Philbin), een meisje wier moeder is gestorven. Gaandeweg ontwikkelt zich tussen de twee een diepe genegenheid, maar het lot zal hen zwaar op de proef stellen.

Invloed

De film kreeg lovende kritieken als een van de hoogtepunten van de stille expressionistische filmperiode en had een aanzienlijke invloed op de latere films zoals Dracula, Frankenstein, The Invisible Man en The Black Cat. Ook Brian De Palma's The Black Dahlia vertoont invloeden van Leni's film; De Palma nam zelfs originele beelden uit de 1928-productie op in zijn thriller. Ook The Joker, aartsvijand van Batman, dankt zijn verschijning aan Veidts vertolking van Gwynplaine.

Hollywood

The Man Who Laughs was de voorlaatste film van de Duitse regisseur en artdirector Paul Leni (1885-1929). In Duitsland had hij faam verworven met populaire producties als Das Rätsel von Bangalor (1918) en Das Wachsfigurenkabinett (1924) – films die door hun dramatische chiaroscurobelichting, emotiegeladen spel en expressionistische decors de aandacht hadden getrokken van Universal-producent Carl Laemmle.

De Hollywoodmogul haalde Leni naar Los Angeles, waar hij veel succes had met The Chinese Parrot (1927) en The Cat and the Canary (1927), films die elementen bevatten van de comedy-, griezel- en mystery-genres. The Man Who Laughs geldt als Leni’s magnum opus.

Dit is onderdeel van

Details

Persons under 12 years must be accompanied by an adult

Regisseur

Paul Leni

Productiejaar

1927

Productieland(en)

US

Originele titel

The Man Who Laughs

Lengte

110 min.

Taal

live muziek, Engels

Ondertiteling

ZONDER

Drager

DCP

Onderdeel van

Eye on Sound

Met Eye on Sound focust Eye op de bijzondere relatie beeld en geluid. Verwacht live muziek bij stille films, live optredens van bandjes van nu bij klassiekers van toen, splinternieuwe scores bij films uit de veelzijdige Eye-collectie en bijzondere aandacht voor de vaak veronachtzaamde kunst van het sounddesign.

Lees meer
Eye on Sound: live muziek in Eye's arena (soundwave)
still The Man Who Laughs (Paul Leni, US 1927)
still The Man Who Laughs (Paul Leni, US 1927)
Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN
;

Huidige tentoonstelling

  • 28 september 2025 — 15 maart 2026

    Tilda Swinton

    Ongoing

Films, talks & events

Alles

Alle dagen

Alle talen

Sorteer op