Skip to content

Op de vijfde rij in het Nederlandse filmarchief

Duizenden filmrollen liggen in het Nederlandse filmarchief van Eye Filmmuseum opgeslagen, wachtend om gearchiveerd én gerestaureerd te worden. Maar het beroep van filmrestaurateur wordt met uitsterven bedreigd: de kennis van allerlei oude technieken dreigt verloren te gaan.

campagnebeeld Podcast Op de vijfde rij... (algemeen)
illustratie: Aafke Bouwman

Om te onderzoeken hoe het opnieuw tot leven wekken van een film in zijn werk gaat volgt Cesar Majorana in deze aflevering de restauratie van Gebroken spiegels (1984), een feministische klassieker over sekswerkers én de tweede speelfilm van de latere Oscarwinnaar Marleen Gorris.

De restauratie brengt Cesar onder meer naar een geheime bunker, het kantoor van een van de voornaamste producenten uit de Nederlandse filmgeschiedenis en een grauw industrieterrein in Waddinxveen, waar restaurateur Jan Scholten dagenlang in het donker doorbrengt om het beeldmateriaal van Gebroken spiegels op te poetsen. Wat maakt zijn werk zo onmisbaar? En waarom zouden we allemaal een film uit 1984 weer moeten bekijken?

Je moet cookies accepteren om dit te kunnen beluisteren.

Abonneer je op de podcast

still uit Gebroken spiegels (Marleen Gorris, NL 1984)
still uit Gebroken spiegels (Marleen Gorris, NL 1984)

Eye Film Player

De digitale restauratie van Gebroken spiegels is ook thuis te zien via de Eye Film Player.

Bekijk de film