Skip to content
Eye Logo link to homepageEye Film Museum Logo, link to homepage
still On the Waterfront (Elia Kazan, US 1954)

On the Waterfront

Elia Kazan / US, 1954 / 108 min.

In memoriam Eva Marie Saint, die een Oscar won voor deze grote klassieker waarin ook Marlon Brando op de toppen van zijn kunnen is als tragische ex-bokser en havenarbeider Terry Malloy die in de greep raakt van de maffia. Bekroond met acht Oscars. 

poster On the Waterfront (Elia Kazan, US 1954)

In On the Waterfront zit Terry in een diepe morele crisis. Hij moet beslissen of hij loyaal wil blijven aan vakbondsbaas Johnny Friendly (Lee J.Cobb), die aan de maffia is verbonden, en Johnny's rechterhand en Terry's broer (Rod Steiger). Ondertussen zit de politie hen op de hielen en veroorzaakt hij onbedoeld de dood van een opstandige havenarbeider.

Elia Kazan maakte met zijn levendige, naturalistische drama een aanklacht tegen sociale misstanden, vol gekruide, streetwise dialogen. On the Waterfront was bij uitbreng een instant sensatie en won acht Oscars, onder meer voor de beste film, regisseur, acteur, scenario en bijrol (Eva Marie Saint). Het staat nog altijd hoog op de lijst van de beste Amerikaanse films, opgesteld door het American Film Institute.

Leonard Bernstein verzorgt de muziek van dit meesterwerk over persoonlijk falen en sociale corruptie, vol stadse poëzie. Met de beroemde monoloog van Brando, nog steeds hartverscheurend:

"I coulda' had class. I coulda' been a contender. I could've been somebody..."

In memoriam Eva Marie Saint

Eva Marie Saint maakte met On the Waterfront haar indrukwekkende filmdebuut als Edie, een jonge vrouw die in een kloosterschool is opgegroeid en hartstochtelijk verliefd is op Terry Malloy. Edie ontdekt dat hij betrokken was bij de dood van haar broer en speelt een cruciale rol bij het wakker schudden van Terry’s geweten.

Even overtuigend was Saint als stijlvolle, mysterieuze verleidster tegenover Cary Grant in de romantische Hitchcock-thriller North by Northwest, die ook in Eye is te zien. Terwijl Grants personage Thornhill op de vlucht is zit hij samen met Saint in een treinrijtuig. In een van de vele plotwendingen blijkt zij het seksuele roofdier. “It’s going to be a long night,” zegt ze tegen hem. “And I don’t particularly like the book I’ve started. You know what I mean?” Eva Marie Saint is 102 jaar geworden.

Dit is onderdeel van

Bijzondere vertoningen

Details

This movie is suitable for all ages

Regisseur

Elia Kazan

Productiejaar

1954

Productieland(en)

US

Originele titel

On the Waterfront

Lengte

108 min.

Taal

Engels

Ondertiteling

ZONDER

Drager

DCP

Onderdeel van

Eye Classics

Klassiekers te over in de Eye-collectie. En we vertonen ze regelmatig, in allerlei programma’s. Met Eye Classics haalt Eye de filmgeschiedenis nog dichterbij. Wekelijks draaien we drie klassiekers uit de collectie onder één herkenbare noemer: Eye Classics.

Lees meer
campagnebeeld Eye Classics
still On the Waterfront (Elia Kazan, US 1954)
still On the Waterfront (Elia Kazan, US 1954)
Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN

Huidige tentoonstelling

  • 19 september 2026 — 31 januari 2027

    Ulrich Seidl

    Über das Leben, die Liebe und den Tod

Films, talks & events

Alles

Alle dagen

Alle talen

Sorteer op