Eye(s) Open
Nieuwe Perspectieven op Koloniaal Filmerfgoed
In de tentoonstelling Eye(s)Open gaan elf kunstenaars in dialoog met Eye's deelcollectie van zo’n 2.000 koloniale films afkomstig uit voormalig bezette gebieden in Indonesië en Suriname.
Voor de tentoonstelling maakten zij tien nieuwe werken gebaseerd op dit archiefmateriaal. Daarmee leggen ze koloniale structuren en praktijken bloot en bevragen ze de rol van de camera in het vastleggen en bestendigen van macht. Door archiefbeelden opnieuw te lezen en te bewerken met AI of te combineren met nieuwe verhalen, openen zij nieuwe perspectieven op dit materiaal.
Rondleiding voor scholen
Tijdens deze interactieve rondleiding kijken leerlingen samen met een filmdocent kritisch naar de kunstwerken en de archiefbeelden waaruit ze voortkomen. Ze ontdekken hoe de kunstenaars met historisch materiaal werken en hoe betekenis kan verschuiven wanneer beelden opnieuw worden bekeken of in een andere context worden geplaatst.
Met gesprekken en korte opdrachten onderzoeken leerlingen vragen als:
- Wie heeft dit beeld gemaakt?
- Welk verhaal wordt verteld?
- Wat blijft buiten beeld?
Zo ontdekken leerlingen dat beelden nooit neutraal zijn en denken ze na over een actuele vraag: hoe gaan we vandaag om met filmbeelden uit een koloniale geschiedenis?
Aansluiting vakken
Deze rondleiding sluit aan bij het examenprogramma Kunst Algemeen, CKV en vakken zoals geschiedenis, media en cultuur. Voor mbo- en hbo-studenten passen we de inhoud en diepgang van de rondleiding aan op hun niveau.