
Playtime
Jacques Tati / FR, 1967 / 124 min.
Jacques Tati’s magnum opus: Monsieur Hulot raakt verstrikt in een kil en geestdodend Parijs vol staal- en glasarchitectuur, een wereld die meer en meer ontmenselijkt. Voor de opnamen liet Tati in de buurt van Parijs een filmstad bouwen, ‘Tativille’. Nieuwe 4K-restauratie.

Tati schetst ons in Playtime een wereld die bezeten is door geld, overdreven luxe, rare techniek en koude kille architectuur. In deze wereld bestaat het individu niet meer, er zijn alleen nog mensenmassa's, iedereen is druk bezig met zichzelf en met werk. Om het afstandelijke karakter van de moderne stad te vangen, filmde Tati voornamelijk totaalshots, waarin de personages lijken te verdrinken.
Playtime bevat vooral figuranten en geen dialogen, alleen eindeloos geroezemoes in wel honderd verschillende talen. De bescheiden rol van Monsieur Hulot en de ambities van Tati (“Ik pleit voor het individu in een wereld die meer en meer ontmenselijkt”) vielen bij publiek en kritiek niet in goede aarde. Het werd een van de grootste flops uit de geschiedenis. Nu wordt de film algemeen erkend als Tati's meesterwerk.
Tijd ver vooruit
Jacques Tati startte in 1964 met de opnamen van Playtime (1967), een van de duurste films uit de geschiedenis, waarvoor hij aan de rand van Parijs een stad liet bouwen, 'Tativille'. Hij investeerde zijn volledige kapitaal in de productie, maar zag zijn inspanningen miskend door filmcritici en publiek. Het echec van Playtime betekende het einde van Tati's carrière. Hij ging failliet en belandde in de financiële schulden. Playtime, door Francois Truffaut ooit omschreven als “een film gemaakt door buitenaardse wezens, waarin onze aarde belachelijk gemaakt wordt”, bleek zijn tijd ver vooruit en groeide bovendien uit tot een cultklassieker.
Hoewel Jacques Tati (1907-1982) gedurende zijn leven slechts zes films maakte (onder andere Jour de fête, Mon oncle) wordt hij beschouwd als een van de belangrijkste naoorlogse filmmakers, auteur van een tijdloos oeuvre en bovenal een groot komiek. Hij was zowel regisseur, hoofdrolspeler, schrijver als producent van zijn films. Enige jaren voor zijn overlijden ontving hij een César voor zijn volledige oeuvre. Zijn inventieve gebruik van geluid en visuele details is van invloed geweest op tal van filmmakers, zoals Paul Thomas Anderson en Alex van Warmerdam.
4K-restauratie
In de nieuwe 4K-restauratie komen de architecturale precisie, de visuele gelaagdheid en Tati’s minutieuze choreografie van mensen en ruimte met extra helderheid en detail tot leven. 4K-restauratie door L’Image Retrouvée, uitgevoerd door STUDIOCANAL en Les Films de Mon Oncle met steun van de CNC.
Naast Playtime vertoont Eye ook de 4K-restauraties van Tati's Jour de fête, Mon oncle, Parade, Trafic en Les vacances de M. Hulot.
Dit is onderdeel van
Details
Regisseur
Jacques Tati
Productiejaar
1967
Productieland(en)
FR
Originele titel
Playtime
Lengte
124 min.
Taal
Frans
Ondertiteling
ENG of NLD
Drager
DCP
Je moet cookies accepteren om dit te kunnen kijken.


Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN



