Skip to content
Eye Logo link to homepageEye Film Museum Logo, link to homepage
still Cipolla colt (Enzo Castellari, IT/ES/DE 1975)

Spaghetti on Sixteen Night

Koolhoven & Simons: Spaghetti on Sixteen Night

Koolhoven & Simons staan stil bij een bijzonder feit: honderd jaar geleden introduceerde Kodak de 16mm-film. In de jaren zeventig werd menig spaghettiwestern naar dit formaat verkleind om ook buiten de bioscoop te worden vertoond - denk vliegtuig, denk buurthuis. 

poster Koolhoven & Simons: Spaghetti on Sixteen Night

Veel lowbudgetfilms werden vroeger op 16mm gedraaid. De handzame, lichte 16mm-camera werd ook gebruikt door de documentaire- en experimentele filmmakers van de jaren zestig en zeventig, onder wie de makers van de New Direct Cinema en de nouvelle vague. Met 16mm kon je de straat op, improviseren, en was je veel goedkoper uit. En er gebeurde nog iets: het 16mm-formaat bracht de genrefilm buiten de grote bioscopen.

Ronald Simons: “Regisseurs van de populaire spaghettiwesterns uit de jaren 60 en 70 draaiden hun films op 35mm. Die werden soms gekopieerd naar het 16mm-formaat, zodat ze in het vliegtuig vertoond konden worden. Ook waren ze te zien in het toen snel groeiende netwerk van buurthuizen die filmvoorstellingen organiseerden."

Vanavond twee voorbeelden van ‘16mm-spaghetti’: de één een klassieke jacht op fortuin, met de onvergetelijke Bud Spencer als ‘Big Thump on Top of the Head’-specialist, de ander een doldwaze komedie.

Programma

  • poster Un esercito di cinque uomini (The Five Man Army) (Italo Zingarelli, IT 1969)

    The Five Man Army (Un esercito di cinque uomini) (Don Taylor & Italo Zingarelli, IT/US 1969, 104’)

    Niemand minder dan Dario Argento – het waren zijn vroege jaren toen hij nog voornamelijk als scenarist werkte – schreef het script voor deze klassieke westernvertelling over de jacht op goud – een schat die bewaakt wordt door het Mexicaanse leger ten tijde van de Revolutie. Vijf mannen, ieder met hun eigen skills, trotseren een overmacht aan wapens, en allemaal zijn ze sympathiek! Maar dodelijk! Want niet te stoppen!

  • poster Cipolla colt (Enzo Castellari, IT/ES/DE 1975)

    Cipolla Colt (Enzo Castellari, IT/ES/BRD 1975, 92’)

    Ook hardboiled thriller- en poliziotto-regisseur Enzo Castellari beproefde zijn geluk in het westerngenre, en wel in het subgenre ‘spaghetticomedy’. Is daarmee alles gezegd? Zeker niet, want wie maakt een eenvoudige uienteler genaamd ‘Ui’ tot hoofpersoon van een western? Het is de bekende Italiaanse acteur Franco Nero die boer Ui speelt – hij zet alles op alles om zijn land te verdedigen tegen een dollarbezeten oliebaron; voor hem is de ui wat de Colt is voor de gunslinger, en de rest moet je zelf bekijken… In Duitsland uitgebracht onder de titel ‘Zwiebel Jack räumt auf’, in Nederland als ‘Zeg het met uien’.

Dit is onderdeel van

Details

Persons under 16 years must be accompanied by an adult

Productiejaar

2023

Lengte

231 min.

Voertaal

Nederlands

Moderator

Martin Koolhoven & Ronald Simons

Productieland(en)

NL

Onderdeel van

Sweet 16

Eye Filmmuseum viert in het programma Sweet 16 het 100-jarige bestaan van het revolutionaire 16mm-filmformaat.

Lees meer
campagnebeeld Sweet 16
still Cipolla colt (Enzo Castellari, IT/ES/DE 1975)
still Un esercito di cinque uomini (The Five Man Army) (Italo Zingarelli, IT 1969)
Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN
;

Huidige tentoonstelling

  • 28 september 2025 — 8 februari 2026

    Tilda Swinton

    Ongoing

Films, talks & events

Alles

Alle dagen

Alle talen

Sorteer op