Skip to content
Eye Logo link to homepageEye Film Museum Logo, link to homepage
still I Live in Fear (Akira Kurosawa, JP 1955)

I Live in Fear

Akira Kurosawa / JP, 1955 / 103 min.

Een koppige Japanse zakenman is zo bang voor een nucleaire aanval dat hij met zijn gezin naar Brazilië wil verhuizen. Kurosawa maakte zijn film slechts tien jaar na de atoombom op Hiroshima en Nagasaki, nu 80 jaar geleden.

poster I Live in Fear (Akira Kurosawa, JP 1955)
Toshiro Mifune, Kurosawa's favoriete acteur, speelt de ouder wordende Japanse industrieel Nakajima, die zo bezorgd is over de waterstofbom dat hij besluit zijn gieterij te verkopen en met zijn hele gezin naar Brazilië te verhuizen – buiten het bereik van de radioactieve neerslag van een nucleaire oorlog tussen de supermachten. Nakajima's zonen willen niet verhuizen, want dan verliezen ze hun erfenis. Nakajima begrijpt niet waarom niemand anders het gevaar zo scherp ziet als hij – en vervalt in waanzin.

Veel films uit de jaren 50, zowel Amerikaanse als Japanse, speelden met de angst voor de Koude Oorlog en de bom, maar meestal met metaforen – monsters die door straling zijn geboren (Godzilla) of buitenaardse wezens die vanuit de ruimte binnenvallen. I Live in Fear keek de demonen van de Tweede Wereldoorlog recht in de ogen – niet alleen de angst ervoor, maar ook het onderdrukken of ontwijken van de angst. Sirenes loeien de hele film door op de achtergrond maar niemand besteedt er aandacht aan. Zo laveert Kurosawa tussen obsessie en onwetendheid, tussen knagende angst en zorgeloze ontkenning.

Ingetogen

De ingetogen, documentair aandoende stijl van Kurosawa's minst bekende werk ontstond door het gebruik van drie camera's, die hij allemaal liet draaien terwijl de acteurs de hele scène naspeelden alsof ze in een toneelstuk zaten, waarna hij in de montagekamer de beste hoeken koos.

Dit is onderdeel van

Details

Not (yet) rated

Regisseur

Akira Kurosawa

Productiejaar

1955

Productieland(en)

JP

Originele titel

Ikimono no kiroku

Lengte

103 min.

Taal

Japans

Ondertiteling

ENG

Drager

35mm

Onderdeel van

Akira Kurosawa

Akira Kurosawa was een van Japans grootste filmmakers. Zijn films zijn na ruim 30 jaar eindelijk weer op het grote doek te zien, in digitale restauraties en op 35mm celluloid. In zijn films vermengt hij de Japanse geschiedenis en cultuur met literaire en filmische invloeden uit het Westen.

Lees meer
campagnebeeld Akira Kurosawa (illustratie © Jay Nijdam)
still I Live in Fear (Akira Kurosawa, JP 1955)
still I Live in Fear (Akira Kurosawa, JP 1955)
Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN
;

Huidige tentoonstelling

  • 28 september 2025 — 15 maart 2026

    Tilda Swinton

    Ongoing

Films, talks & events

Alles

Alle dagen

Alle talen

Sorteer op