Skip to content
Eye Logo link to homepageEye Film Museum Logo, link to homepage
still The Celluloid Closet (Robert Epstein & Jeffrey Friedman, US/GB/FR/DE 1995)

The Celluloid Closet

Robert Epstein, Jeffrey Friedman / US, GB, FR, DE, 1995 / 102 min.

Aan de hand van tientallen fragmenten schetsten Robert Epstein en Jeffrey Friedman de homoseksuele subtekst in de mainstream Hollywood-film, van de vroege slapstick tot Ben-Hur en Thelma and Louise. De voorbeelden zijn verbijsterend en vermakelijk.

poster The Celluloid Closet (Robert Epstein & Jeffrey Friedman, US/GB/FR/DE 1995)
Via weergaves van de karikaturale 'sissy' in de stille film (twee dansende mannen in een Thomas Edison-productie) en voorbeelden van 'sterke manwijven' (lesbiennes) in de vroege geluidsfilm belanden we in de jaren vijftig, waarin homoseksuele personages veelal 'in the closet' verbleven (William Wylers Ben-Hur); de positieve benadering in de jaren zeventig (Cabaret van Bob Fosse) mondde uit in de openlijke homoseksualiteit van de cinema in de jaren negentig (Jonathan Demmes Philadelphia).

De regisseurs wisselden de fragmenten af met interviews met schrijvers, acteurs en regisseurs, onder wie bekende namen als Gore Vidal, Susie Bright, Susan Sarandon en Tom Hanks; ze geven een leerzame en vermakelijke kijk op Hollywood-censuur en homo-emancipatie. Naar het invloedrijke boek van Vito Russo uit 1981.

Dit is onderdeel van

Bijzondere vertoningen

Details

Persons under 16 years must be accompanied by an adultThis movie contains scenes of violenceScenes from this movie may cause fearThis movie contains foul language

Regisseur

Robert Epstein, Jeffrey Friedman

Productiejaar

1995

Productieland(en)

US, GB, FR, DE

Originele titel

The Celluloid Closet

Lengte

102 min.

Taal

Engels

Ondertiteling

ZONDER of NLD

Drager

DCP, 35mm

Onderdeel van

Queer Power

World Pride komt naar Amsterdam! Vier vrijheid, diversiteit en inclusiviteit in Eye, waar Queer Power de hele zomer queerfilms uit diverse landen en culturen centraal stelt.

Lees meer
campagnebeeld Queer Power (illustratie: Yvonne Kroese, ontwerp: René Gast)
still The Celluloid Closet (Robert Epstein & Jeffrey Friedman, US/GB/FR/DE 1995)
still The Celluloid Closet (Robert Epstein & Jeffrey Friedman, US/GB/FR/DE 1995)
6 krokodillen in amsterdam crocodiles

De Nederlandse Celluloid Closet

Lou Burkart, curator bij Eye Filmmuseum, gaf de lezing De Nederlandse Celluloid Closet, over de zichtbaarheid van lesbiennes en de kunst van queer coding in de Nederlandse film: subtiele signalen – een blik, een gebaar, een verhaallijn – die door het beoogde publiek worden herkend maar voor de rest van de kijkers onopgemerkt blijven. Een bewerkte en ingekorte versie is terug te lezen in ons magazine.

Lees meer
Achteraf nog iets drinken of eten? Reserveer online voor Eye Bar & Restaurant.
Voorrang op tickets? Steun Eye en zie meer.
NLEN
;

Aankomende tentoonstelling

  • 19 september 2026 — 31 januari 2027

    Ulrich Seidl

    Über das Leben, die Liebe und den Tod

Films, talks & events

Alles

Alle dagen

Alle talen

Sorteer op